Wycieczki jednodniowe


Spływ Przełomem Dunajca – ponad dwugodzinny spływ ze Sromowiec Kątów do Szczawnicy, najpiękniejszym przełomem rzecznym w Europie. Niezapomniane widoki na szczyty Pienin z tratwy. Rabat 20% na kolejkę na Palenicę

 

 

Trzy Korony - indywidualnie- Wędrówka malowniczym terenem PPN na najwyższy szczyt Pienin Centralnych. Trasa łatwa wiodąca z Przełęczy Osice. Około 2 godz. spokojnego spaceru niebieskim szlakiem, zejście żółtym szlakiem do Krościenka  lub niebieskim szlakiem przez Sokolicę następnie zejście zielonym szlakiem  do Krościenka

 

 

Zakopane

Zakopane - któż o nim nie słyszał, któż w nim nie bywał... A jednak mimo upływającego czasu wciąż nie brakuje chętnych by tam ponownie pojechać.  A w programie wycieczki m.in. kapliczka na Jaszczurówce-zaprojektowana przez samego Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Wybudowana w 1904r. Po zwiedzeniu kaplicy udajemy się do centrum Zakopanego mijając po drodze najsłynniejszą skocznię narciarską w Polsce - Wielką Krokiew. W ramach wycieczki  zwiedzimy również zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku, który jest szczególnym miejscem dla Zakopanego, gdzie zostali pochowani m.in. ci którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała, czy słynny skoczek narciarski Stanisław Marusarz. Następnie odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Jest to świątynia konsekrowana przez Jana Pawła II podczas jego VI pielgrzymki do Polski. Oczywiście na koniec nie może zabraknąć czasu wolnego na słynnych Krupówkach.

 

Morskie Oko

Jeden z najpiękniejszych zakątków w Tatrach Polskich i Wysokich, a z pewnością najbardziej znany po naszej stronie granicy i obok Giewontu będący wręcz symbolem Tatr. Punkt docelowy wypraw organizowanych dla pierwszych badaczy i podróżników poznających te góry od strony polskiej i galicyjskiej już w wieku XVIII. Miejsce magiczne, bo żadna pocztówka, fotografia, obraz, ani żaden nawet najbardziej sugestywny opis nie odda niepowtarzalnej atmosfery i piękna tego miejsca. Tam po prostu choć raz w życiu trzeba być… Wraz ze schroniskiem, stojącym na brzegu, miejsce od samego początku wpisane w bogate dzieje historii turystyki górskiej w Polsce, ale także będące świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, kiedy ważyły się losy jego przynależności do Polski…


 

 

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch - to najpopularniejsza "narciarska góra" Polski, o wysokości 1987 m n.p.m. Usytuowanie Kasprowego Wierchu niemal w środku pasma tatrzańskiego stwarza znakomite możliwości do podziwiania Tatr jak i uprawiania sportów zimowych. Wycieczka z przewodnikiem, w programie: wyjazd ze Szczawnicy, dojazd do Zakopanego skąd busikiem zostaniemy dowiezieni do Kuźnic pod samą stację. Tam bez czekania w kolejce do kasy, nowoczesnym wagonikiem udajemy się na szczyt Kasprowego Wierchu pokonując 936m różnicy poziomów. Na szczycie ok. 1,5 godz. pobytu, po czym zjazd kolejką do Kuźnic, tam wystawa TPN, czas wolny na Krupówkach, powrót do Szczawnicy.

 

Dwa zamki w Pieninach

Zamek Dunajec w Niedzicy – średniowieczna warownia z XIV w. (komnaty, dziedziniec zamkowy, wozownia, spichlerz, lochy). Następnie przeprawa statkiem na drugą stronę jeziora czorsztyńskiego. Zwiedzanie zamku w Czorsztynie - bardzo stare i atrakcyjne ruiny, po wieloletnich pracach konserwatorskich udostępnione do zwiedzania. Jedna z największych atrakcji turystycznych otoczenia Pienińskiego Parku Narodowego. Oprócz wiekowych murów, warte zobaczenia jest jedyne naturalne stanowisko pszonaka pienińskiego, jednego z nielicznych w Pieninach endemitów. Już od 1921 roku całe zamkowe wzgórze objęte jest ochroną rezerwatową.

 

"Gorący Potok" Szaflary

"Gorący potok" - to duży kompleks, położony w Szaflarach z ciepłą, termalną wodą o właściwościach leczniczych. Woda z odwiertu znajdującego się w Szaflarach  charakteryzuje się wysoką zawartością siarki dwuwartościowej, niską mineralizacją oraz wysoką temperaturą przy wypływie, dzięki czemu można doskonale połączyć aktywny wypoczynek z dobroczynną balneoterapią. Rezerwat relaksu „Gorący Potok” stanowi zespół obiektów stworzonych z myślą o harmonijnym wypoczynku w pięknym otoczeniu. Do dyspozycji  gości kompleks  basenów z „surową” wodą siarkową o temperaturze d 32°C-39°C.


Niedzica Zamek - rejs statkiem

Niedzica – niezwykle interesująca lekcja historii, ukazana poprzez dzieje pięknego obiektu: węgierskiego, średniowiecznego ZAMKU "DUNAJEC”, strzegącego biegnącej doliną Dunajca granicy polsko-węgierskiej. Mrożące krew w żyłach opowieści o zbójnikach, inkaskich zbiegach i skarbach, zagmatwanych dziejach tej krainy pogranicza, z plejadą barwnych i nietuzinkowych postaci, na tle pięknych krajobrazów Pienin, Tatr, Beskidów, Dunajca i spiętrzonych zaporą wód Jeziora Czorsztyńskiego,  to wystarczająca rekomendacja, aby poświęcić na ten wypad swój wolny czas.

„Harnaś” jest jedną z nielicznych jednostek z napędem spalinowym dopuszczoną do poruszania się po Jeziorze Czorsztyńskim. Rejs tą pływającą platformą widokową pozwala dokładnie przyjrzeć się otoczeniu zbiornika, w tym obydwu zamkom górującym na przeciwległych brzegach - Czorsztynowi i Niedzicy. Z otwartego pokładu podziwiamy pionowe ściany rezerwatu "Zielone Skałki", opadające wprost w kilkudziesięciometrową głębię jeziora, turystyczną osadę z zabytkowymi obiektami na półwyspie Stylchen czy pienińskie i gorczańskie szczyty zamykające horyzont. Rejs trwa około 1 godziny.

 

Zamek Czorsztn

Czorsztn - bardzo stare i atrakcyjne ruiny gotyckiego zamku z XIVw, po wieloletnich pracach konserwatorskich udostępnione do zwiedzania. Jedna z największych atrakcji turystycznych otoczenia Pienińskiego Parku Narodowego. Oprócz wiekowych murów, warte zobaczenia jest jedyne naturalne stanowisko pszonaka pienińskiego, jednego z nielicznych w Pieninach endemitów. Już od 1921 roku całe zamkowe wzgórze objęte jest ochroną rezerwatową. W drodze powrotnej wystawa przyrodnicza w dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku n/D.


Ludźmierz

Ludźmierz – najstarsza parafia katolicka na Podhalu. Sanktuarium wraz figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem nazywana przez górali  „GAŹDZINĄ PODHALA”. Do sanktuarium przylega pięknie zaprojektowany i utrzymany Ogród Różańcowy z pomnikiem Jana Pawła II. W Ludźmierzu urodził się poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, a w 1997r. odwiedził święty Jan Paweł II.

 

Łagiewniki i Kopiec Kościuszki

Łagiewniki- zespół klasztorny Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie, z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. s.Faustyny stolica kultu Miłosierdzia Bożego. Miejsce, o którym mówił Ojciec Święty Jan Paweł II i które nawiedził 7 czerwca 1997 roku. Tu pielgrzymują licznie ludzie z wielu krajów świata.

 

Kopiec Kościuszki - najwyższy i  najważniejszy kopiec Krakowa. Powstał dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki, zawiera ziemię z pól bitewnych gdzie walczył. Ze szczytu Kopca roztacza się imponujący widok na Kraków. Wspaniała panorama miasta z jego kościołami, Wieżą Ratuszową, Wawelem. W części fortu powstał hotel, a także siedziba radia RMF FM.

 

Łopuszna i Dębno

Łopuszna - grób księdza profesora Tischnera oraz izba Jego pamięci. W muzealnej części Izby znajdują się cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie.  Warto poświęcić jedno popołudnie, żeby choć przez chwilę zetknąć się z osobą księdza profesora Tischnera.

 

Dębno - Niezwykle interesująca lekcja historii, ukazana poprzez dzieje gotyckiego, drewnianego Kościółka w Dębnie Podhalańskim, wpisanego na listę UNESCO.  Jest to świątynia orientowana o konstrukcji zrębowej. To właśnie w tym kościółku serialowy Janosik poślubił Marynę. 

Jarmark Podhalański

Jarmark Podhalański - Prawdopodobnie nie ma takiej rzeczy, której nie da się kupić w Nowym Targu. Jeśli kupiec czegoś nie ma w czwartek, obieca i przywiezie w sobotę lub za tydzień. Jarmarki odbywają się bez względu na pogodę. Zmieniają się czasy, potrzeby, towary, ale jarmark w Mieście się nie zmienia, jest zawsze... Pienińskie Centrum Turystyki organizuje wyjazdy do Nowego Targu na jarmark, gdzie chętni mają 2 godziny czasu wolnego na zakupy.

http://pieninskiecentrumturystyki.pl/wp-content/uploads/2014/09/jarmark.jpg

 

Stary Sącz

Stary Sącz– miasto festiwali muzyki dawnej. W programie wycieczki: muzeum etnograficzne z Izbą Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera i Ady Sari, klasztor Klarysek, ołtarz papieski, rynek średniowieczny, mini muzeum papieskie na błoniach sądeckich.

 

WYCIECZKI JEDNODNIOWE  ZAGRANICZNE

 

Jaskinia Vażecka

Jaskinia Vażecka jest jedną z najbardziej znanych jaskiń północnej Słowacji. Wprawdzie należy ona do krótszych spośród udostępnionych jaskiń lecz jest znana przede wszystkim z powodu obecności bogatej szaty naciekowej, interesujących znalezisk kości niedźwiedzia jaskiniowego i występowania rzadkich przedstawicieli fauny. W programie wycieczki również: spacer wokół jeziora Szczyrbskiego (największego w Tatrach Słowackich) oraz relaks na starówce w Kieżmarku. Organizowana w okresach od października do listopada oraz od lutego do maja.

 

 

Poprad - Baseny Termalne

Poprad Aquapark z basenami termalnymi – kompleks  leży nad geotermalnym źródłem, które dostarcza energii cieplnej na potrzeby AquaCity i miasta Poprad. Rozrastający się kompleks miasteczka wodnego w Popradzie jest dostępny dla ludzi w każdym wieku, w tym nawet tych najmłodszych i najmniejszych i cieszy się niezmierną popularnością wśród mieszkańców miasta oraz odwiedzających go licznie zagranicznych turystów. Do wyboru: basen olimpijski rozmiarów 50 m, baseny z wodą termalną (zewnętrzne – 280C i 350C), sauna parowa i basen z zimną wodą. Ponadto dla oczekujących mocnych wrażeń rurowe zjeżdżalnie wodne (w tym diabelska jazda ciemnym tunelem z efektami laserowymi), oraz pokaz laserowy. 

 

Bardejów + Krynica

Zwiedzanie Bardejowa, jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Słowacji, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejszym zabytkiem jest kościół św. Idziego, a w nim ewenement na skalę światową - jedenaście późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460-1520.   Ponadto najlepiej zachowane na Słowacji mury obronne z XIV-XVI w. z dwiema bramami, basztami i barbakanem. Rynek z najstarszym renesansowym zabytkiem Słowacji – Ratuszem z ok. 1505r. W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Krynicy, spacer słynnym deptakiem,  pijalnia i czas wolny.

 

Zamek Orawski

Zamek Orawski – jedna z najciekawszych atrakcji Słowacji północnej, a zarazem największa twierdza na Orawie. Usytuowany na pionowej 112-metrowej skale niejednokrotnie pozwalał na odparcie szturmów wroga. Jednym słowem forteca stworzona do obrony, dzięki czemu nigdy nie zdobyta. Ponad 1,5 godzinne zwiedzanie pozwala przyjrzeć się ekspozycji historycznej, archeologicznej, etnograficznej i wystawie przyrodniczej. Po zwiedzeniu zamku czas wolny na podzamczu.

Skansen w Zubercu – muzeum mieści się w cudownym otoczeniu gór. Znajduje się w nim ok. 50 budynków architektury ludowej całej Orawy. Rynek Dolnoorawski, ulica Zamagórska, góralskie Łazy to tylko część skansenu. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. młyn wodny, płócienniczy magiel, piec garncarski, olejarnię ... Za perełkę muzeum można uznać drewniany gotycki kościół św. Elżbiety Węgierskiej z XVw.

 

Zamek Spiski - Lewocza

Całodniowa wycieczka do miejsc najsilniej związanych z historią Spiszu, do jej źródeł. Zamek Spiski - (zabytek na liście UNESCO) to największe ruiny zamku w tej części Europy (4,5 ha). Na wysokim wzgórzu wznoszą się dumnie ruiny budowli w kilku stylach architektonicznych, od budowli romańskich, do współczesnych… Nieopodal zamku Spiska Kapituła („spiski Watykan”). Zaledwie kilkanaście minut spaceru i możemy podziwiać zimny gejzer z wodą mineralną („Siva Brada”). Lewocza – zabytkowa starówka (rezerwat architektoniczny), a jedną z największych atrakcji jest drugi co do wielkości kościół na Słowacji, katedra św. Jakuba, z najwyższym gotyckim, drewnianym ołtarzem na świecie (18,62m),dzieło mistrza Pawła, ucznia Wita Stwosza.

 

Stara Lubowla

Zamek Lubowelskiwybudowany na wysokiej, wapiennej skale, górujący nad doliną Popradu to pamiątka 360-letniej obecności polskiej administracji na Spiszu. Potężna twierdza strzegąca granicy polsko-węgierskiej, siedziba polskich starostów z tak znamienitych rodów jak Lubomirscy, czy Poniatowscy, niezdobyta przez Szwedów. Miejsce przechowania polskich klejnotów koronnych w czasie potopu. Wiele pamiątek związanych z rodziną Zamoyskich, ostatnich prywatnych właścicieli Zamku. Skansen Łemkowski - u podnóża Zamku prezentuje przekrój kultury materialnej tej grupy etnicznej, zamieszkującej niegdyś większą część pogranicza polski-słowackiego.

 

Słowacki Raj

Słowacki raj – jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie środkowej. Słynący z wodospadów, wąwozów, przepaści i ok. 200 jaskiń (m.in. wpisana na listę UNESCO: Dobszyńska Jaskinia Lodowa).  Jedna z najpopularniejszych tras to z pewnością Przełom Hornadu.  Wędrówkę zaczynamy od Polesoka, skąd ruszamy szlakiem wzdłuż rzeki Hornad. Przejście kładkami zamocowanymi do skał nad rzeką gwarantuje niezapomniane wrażenia i odrobinę adrenaliny. Dalej trasa wiedzie Klasztoriską Rokliną, do której ujścia  dostaniemy się 44 metrowym wiszącym mostem.  Odcinek rokliny pokonujemy wzdłuż potoku drewnianymi licznymi mostkami i kładkami.  Po drodze mijamy kilka wodospadów, których wysokość waha się od 3 do 12m. Nie zabraknie również drabin, którymi docieramy do ruin klasztoru z przełomu XIII i XIV w. Po odpoczynku droga powrotna łagodnym szlakiem do Podlesoka. Przerwa na posiłek i droga powrotna do Szczawnicy.

 

Vrbov - baseny termalne

Vrbov - Duży kompleks, położony w okolicy Kieżmarku, obejmuje łącznie 6 basenów z ciepłą, termalną wodą o właściwościach leczniczych (m.in. zapalenia narządów ruchu, systemu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego). A baseny to: dla pływających (29oC), rekreacyjny (31oC), ze zjeżdżalnią (30oC), basenik dziecięcy i brodziki (30oC) oraz największa atrakcja-basenik niewielki, ale za to woda o temp. 37oC! Ponadto wiele punktów gastronomicznych, leżaki, przebieralnie, prysznice...

 

 

Wodospady Zimnej Wody - Kieżmark

Przejazd do Starego Smokowca, skąd wyjeżdżamy kolejką szynową na Siodełko (Hrebieniok)—1285 m.n.p.m.  Z góry widok na Łomnicę i inne szczyty tatrzańskie. Stamtąd spacer do Wodospadów (w całości ok.2h), które stanowią zespół niewysokich, lecz potężnych siklaw. Potok Zimna Woda, przepływając przez ogromnie urozmaicony teren polodowcowych dolin, tworzy przepiękne kaskady i katarakty, które są szczególnie piękne po obfitych deszczach, kiedy poziom wody jest wysoki.

Kiezmark - miasto ma stale wielonarodowościową atmosferę. Obecnie w skład społeczności miasta wchodzą Słowacy, Cyganie, Czesi, Polacy, Węgrzy, Rusini i Ukraińcy. Ponad siedem wieków istnienia miasta zostawiło swoje ślady w jego architekturze, która ma wszystkie możliwe style: romański, gotycki, renesansowy i barokowy. Wyjątkowy dla tego miasta jest układ rynku w kształcie trójkąta z położonym w środku ratuszem. W Kieżmarku czas wolny.

WodospadyWodospadyKolejka Hrebieniok

Jaskinia Lodowa - Poprad

Dobszyńska Jaskinia Lodowa - nieduża, ale bardzo atrakcyjna. Podziemny lodowiec ma ponad 120 tysięcy m3 objętości i sprawia, że w temperaturze -3,5oC zwiedzanie trwa pół godziny. Jaskinia więc w pełni zasługująca na miano Lodowej, leży na obszarze miejscowości Dobszyna, w Słowackim Raju. Ciekawostką jest, że aż do 1946r była w niej dozwolona jazda na łyżwach przez cały rok

Poprad – czas wolny na starówce, gdzie można dobrze zjeść, wypić wyśmienitą kawę lub skosztować wybornych lodów.Jaskinia Bielska - Szczyrbskie Jezioro - Kieżmark

Jaskinia Bielska- jedna z największych i najpiękniejszych jaskiń krasowych na Słowacji, którą zwiedza się 70 min w  temperaturze ok. 5 – 6,3oC. Grota ma wielobarwną szatę naciekową w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Przejazd atrakcyjną "Drogą Wolności" przez malownicze uzdrowiska do Szczyrbskiego Plesa, dostarcza niezapomnianych wrażeń w kontakcie z tatrzańskimi olbrzymami. Na miejscu spacer wokół jeziora Szczyrbskiego (nazywanego często słowackim „Morskim Okiem”). Na koniec jedno z najciekawszych miast Spiszu - Kieżmark, ze swoją uroczą starówką (rezerwat architektoniczny) i ciekawym miejskim zamkiem, w którym już od lat trzydziestych z powodzeniem funkcjonuje muzeum z licznymi ciekawostkami.

 

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor - położony po słowackiej stronie Pienin u wrót pienińskiego przełomu Dunajca.  Autokarem dojeżdżamy do Sromowiec Niżnych w niespełna godzinę. Kładką przechodzimy na stronę słowacką i zwiedzamy usytuowane w poklasztornym kompleksie muzeum. Prezentuje ono pozostałości po bogatej historii kartuzów i kamedułów, ekspozycję etnograficzną regionu Zamagurza, wystawę archeologiczną i pracownię XVIII w. alchemika-aptekarza. Ogromnym walorem położenia klasztoru jest przepiękny widok na polską stronę Pienin i Masyw Trzech Koron, górujący nad okolicą.

 

WĘGRY - Miszkolc

Koszyce – Miasto leży nad rzeką Hornad na zachodnim brzegu Kotliny Koszyckiej. Miasto posiada długą i bogatą historię.  Przez stulecia było najważniejszym ośrodkiem całego regionu, naturalnym centrum handlu, rzemiosła, kultury i edukacji. Główny akcent południowej strony rynku Koszyc stanowi charakterystyczna gotycka sylwetka katedry św. Elżbiety, wybudowanej ok. 1380r. i uchodzącej za najpiękniejszą w kraju. W kościele znajduje się także krypta ze szczątkami Franciszka II Rakoczego. Interesujące są fragmenty dawnej gotyckiej polichromii z XV w., która ukazuje 12 apostołów oraz sceny Zmartwychwstania i Sądu Ostatecznego. W Koszycach czas wolny, następnie przejazd na Węgry.

Miszkolc-Tapolca - Jest to bodajże najciekawsza termalna łaźnia na Węgrzech, położona we wschodniej części miasta – Tapolcy. Kryształowo czysta woda wypływa wprost ze skał. W 1959 roku wybudowano kąpielisko, wykorzystując na baseny oryginalne groty utworzone przez ciepłe źródła. W niektórych miejscach tryskające strumienie tworzą naturalne bicze wodne. Powietrze i woda w  jaskiniach wpływa korzystnie na choroby dróg oddechowych, choroby przemiany materii, chorobę Bechterewa , podagrę,  reumatyzm, alergie żołądka i jelit, wysokie ciśnienie krwi, choroby kręgosłupa, stany pourazowe, chroniczne zmęczenie. Można skorzystać z masaży leczniczych, relaksujących, podwodnym strumieniem wody, sauny i solarium.