Zespół Regionalny z Krościenka

      Regionalny Zespół Artystyczny ,,Pieniny’’ 

z Krościenka n.D

Regionalny Zespół Artystyczny ,,Pieniny’’  z Krościenka n.D

Zespół działa nieprzerwanie od 1993 roku. Kierownikiem artystycznym i organizacyjnym jest Marek Salamon.

Zespół prezentuje oryginalną muzykę pieśni i tańce regionu Pienin.  Ma w składzie ,, Muzykę” (kapelę) oraz część wokalno-taneczną. Swój repertuar prezentował na różnych scenach. Przez dziesięć lat szczawnickim kuracjuszom wystawiał program ,,Na posiodkach’’. Szczególnie sobie ceni prestiżowe koncerty: w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 1995 roku, w IX Koncercie ,,Górale i Krakowiacy’’ oraz  w Sali Koncertowej Polskiego Radia w Warszawie w koncercie  zatytułowanym ,,Hej kolęda kolęda’’ w 1997roku. Jest corocznym organizatorem i uczestnikiem wyjazdu grupy górali: z Podhala , z Pienin , Lachów oraz Czarnych Górali na Konkurs Gry na Ludowych Instrumentach Pasterskich  w Ciechanowcu. Członkowie grupy na tych konkursach wielokrotnie zdobyli  wszystkie czołowe miejsca w kategorii trombit i innych instrumentów pasterskich.

Szczególnie sobie ceni udziały: w koncercie dla Papieża Jana Pawła II  który to odbył się w Starym Sączu w 1999 roku ,w nagraniu płyty ,,Życzymy, życzymy’’ jak również w pielgrzymce do Watykanu w tym samym roku.

Jedną ze szczególnie cennych postaci zespołu był prymista  kapeli  zmarły w 1995r Jan Knutelski. Toteż zespół był inicjatorem oraz organizatorem uroczystości nadania jego imieniem jednej z ulic Krościenka.

Zespół dokonał wielu własnych nagrań na kasetach i płytach.  Aktualnie posiada cztery płyty CD z muzyką i pieśniami Pienin oraz jedną DVD  na której przedstawiony jest spływ łodziami flisackimi przez Przełom Dunajca wraz z muzyką, przyśpiewkami i tańcami regionu.

Filharmonia Narodowa 1995 r.:https://www.youtube.com/watch?v=2Ks-lrN8Auw

   

zespół regionalny z krościenka